Як на Одещині зникло чумацтво

Чи знали ви, що звичний для нас залізничний маршрут Одеса-Балта колись назавжди змінив українську історію та поставив крапку в цілій епосі? Детально про це розповіли в Українському інституті національної пам’яті з посиланням на матеріали Центру вивчення генеалогії «Пращур», передає видання «Південь сьогодні».
До середини XIX століття чумакування було головною економічною силою Поділля та Півдня України. Чумаки возили до Одеської гавані олію, крупу та крейду, а назад поверталися з крамом із північних країн.
Це був важкий і дорогий промисел: за кожен міст треба було платити мито земельним власникам, а під Одесою випас пари волів коштував шалені 25 копійок!
Ціновий шок XIX століття
У 1861 році перевезення вантажів волами в Україні коштувало втричі дорожче, ніж залізницею у Західній Європі. Доставка зерна з Балти до Одеси (всього 194 км) обходилася так само, як транспортування у Франції на відстань понад 500 км.
Через це ціна хліба в Одеському порту злітала майже вдвічі порівняно з місцем вирощування.
Сталевий фінал
Аби врятувати економіку та пришвидшити торгівлю, уряд розпочав залізничний бум. 3 грудня 1865 року магістраль Одеса-Балта завдовжки 293 км здали в експлуатацію.
Символічно, що сталеві колії проклали прямісінько паралельно старовинним чумацьким трактам — зокрема знаменитому Шпаківському шляху.
Економічний ефект був миттєвим, але для чумаків це став вирок. Якщо раніше отамани вели в дорогу валки по 50–70 пар волів, то наприкінці століття «крутим» вважався селянин, який мав бодай 3–4 пари. Чумацтво зникло, поступившись місцем швидкості та прогресу.