Голова Агентства відновлення про міст через Дністер, автодорогу в обхід Паланки та будівництво водогонів на Одещині

Одним із викликів, що загострились на Одещині в умовах повномасштабної війни, стало питання дорожньої інфраструктури та логістики. Особливо це стосується шляху до південної частини області, яка фактично є сполученням країни із Молдовою та Румунією. Слід також пам’ятати, що на початку повномасштабної війни робота саме Дунайських портів забезпечувала можливість експорту українських товарів. Тривалим наболілим питанням для мешканців та гостей області, бізнесів тощо залишається Паланка. Крім того, у грудні 2025 року південь області відчув реальність ризику буди відірваним внаслідок руйнування російськими ударами мосту у Маяках. Про те, як сьогодні вже планують вирішувати та вже вирішують ці проблеми, розповів в Одесі під час міжнародного форуму Ukrainian Danube Conference, що відбувся 29 травня, голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Сергій Сухомлин, повідомляє видання «Південь сьогодні».

Події кінця грудня 2025 року, певно, добре запам’ятались мешканцям Одещини. З 18 по 21 грудня рф завдала майже два десятки ударів по мосту у Маяках – єдиному діючому українському переходу через Дністер в Одеській області, який мав ключове значення для сполучення із Молдовою та Румунією. Фактично дві доби, з ранку 19 грудня по ранок 21 грудня, рух трасою Одеса-Рені в напрямку кордону з Молдовою було тимчасово перекрито в обох напрямках. Втім, вже вдень 19 числа була розгорнута понтонна переправа. Завдяки оперативній роботі фахівців, в умовах загрози повторних атак рф, незабаром міст у Маяках запрацював. Через місяць, 18 лютого, усі необхідні роботи з реконструкції було завершено – рух відновлено обома смугами. Втім, відсутність нових атак на міст може бути лише питанням часу. Як повідомив Сергій Сухомлин, такий розвиток подій вже передбачили й незабаром в області запрацює новий міст:
«Цей міст (міст у Маяках, який зазнав обстрілу – Авт.) вже надійно виконує свою функцію, була зроблена реконструкція. Але ми розуміємо, що росія не буде припиняти удари по дорожній інфраструктурі. Тому урядом було прийнято рішення – 1 квітня почали будувати новий міст. В кінці червня ми вже забезпечимо роботу мосту. Фактично три місяці сьогодні в таких умовах нам потрібно, щоб зробити непростий інфраструктурний проєкт. Ще один міст, не буду казати де, ми зробили, він функціонує», – зазначив голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України.

Ще один важливий для Одещини проєкт, про який згадав під час форуму Сергій Сухомлин, — будівництво автодороги М-15 Одеса — Рені в обхід села Паланка з будівництвом моста.
«Це важливий і дуже складний і дорогий проєкт, але і Європейський банк реконструкції та розвитку, і Світовий банк зацікавлені в ньому. Нам вже надаються кошти для вироблення ТЕО по цьому складному інфраструктурному проєкту», — каже посадовець.
Попередньо у Державному агентстві відновлення та розвитку інфраструктури України прогнозують, що на реалізацію будівництва піде чотири роки, з яких перші кроки – ТЕО та стадія проєкту займуть два роки, ще два – робоча документація та безпосередньо будівництво мосту.

Актуальним питанням для жителів півдня області залишається будівництво Суворовського та Болградського магістральних водогонів, що дозволить забезпечити водою з річки Дунай понад 20 тисяч мешканців у десятках населених пунктів. Наразі, за словами голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, вже були проведені тендерні процедури, підписані договори та розроблено техніко-економічне обґрунтування.

Посадовець також зауважив, що доречно об’єднати на Одещині проєкти з будівництва водогонів та автодороги М-15 Одеса — Рені:
«Згідно з дослідженнями, які в нас є, проблема з водою в Одесі буде дуже серйозна вже у найближчі 10-15 років. Будівництво нових водогонів для забезпечення цього регіону – це фактор безпеки, який має забезпечити держава. Єдине місце, де можна взяти воду в нормальному об’ємі і якості – це Дунай. Якщо об’єднати два проєкти – будівництво автодороги М-15 і будівництво водогону – це буде простіше і дешевше робити».
Також на Одещині триває встановлення захисту для об’єктів енергетичної інфраструктури. Як зазначив Сергій Сухомлин, такі об’єкти вже ефективно виконують свою функцію та витримують прямі влучання ворожих БпЛА.

Цей матеріал став можливим за підтримки програми “Голоси України” / SAFE, що координується Європейським центром свободи преси та медіа спільно з Лабораторією журналістики суспільного інтересу. “Голоси України” / SAFE реалізується в рамках ініціативи Ганни Арендт за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.
Амєлія МИЙНОВА