Чому випускники Вилківської громади не змогли своєчасно отримати документи про освіту

«Випускники закладів освіти Вилківської громади залишилися без атестатів та свідоцтв про освіту. Діти позбавлені можливості вступити до вищих та середніх навчальних закладів. А начальниця відділу освіти Алла Євтюхова залишила свою посаду». Така інформація наразі шириться мережею інтернет. Що відбувається у Вилківській громаді насправді, дізнавалися журналісти видання «Південь сьогодні».
Аби з’ясувати, чи дійсно проблема з видачою документів має масовий характер, ми звернулися до однієї з педагогічних працівниць Приморського ліцею. І вже на цьому етапі нам розповіли, що якраз вказаний заклад усі документи видав вчасно. А от щодо інших, то так – на випускних свідоцтва та атестати діти не отримали. За більш конкретною інформацією нам порадили звернутися до Алли Євтюхової, яка продовжує виконувати свої обов’язки, але все ж збирається звільнятися.
– Алло Ярославівно, розкажіть, будь ласка, що сталося і чому випускники у вашій громаді не змогли вчасно отримати документи про освіту.
– Законодавством України визначені такі типи закладів освіти: ліцей, гімназія та початкова школа. Питанням приведення мережі закладів освіти Вилківської громади у відповідність до цього ми почали займатися ще у 2021 році. Ми надали громаді чітку перспективу щодо оптимізації цієї мережі, виходячи з демографічної ситуації кожного населеного пункту. Ми розмістили обговорений план оптимізації на сайті громади. І реалізувати його планували раніше кінцевого терміну – 1 вересня 2027 року. Але зіграв свою роль соціальний супротив, і всі ці процеси були перенесені якраз на цю дату. Приморський ліцей, який доєднався до мережі закладів Вилківської громади, у 2021 році оформив ліцензію як заклад загальної середньої освіти. Тоді ще можна було це зробити. А після цього такі ліцензії вже не видавалися, бо держава вимагала приведення у відповідність до законодавства. Але до певного часу держава лояльно ставилася до цього питання. І документи про освіту видавалися. Я на кожній зустрічі з батьками та адміністрацією закладів говорила, що це питання дуже серйозне, і прийде той момент, коли ми будемо поставлені перед вибором. Ну ось як, наприклад, коли у закладі немає 45 учнів, то він не фінансується з державного бюджету. З 1 вересня – якщо немає 65. Ці норми є в законодавстві і є чіткі терміни їхнього виконання. Ну ось якраз і сталася ситуація, що коли ми подали відомості для отримання документів випускників 2026 року, система заблокувала нам цю можливість. Причина –такого типу закладу, як заклад загальної середньої освіти не існує. А відтак ліцензія не оновлена для формату гімназія чи ліцей. Тому було прийнято оперативне рішення, незважаючи на те, що заклади освіти не відповідають положенню про ліцей, але вони наразі надають освіту на трьох рівнях, перейменувати їх з закладів середньої освіти на ліцеї. Це було зроблено, відповідно сформовані всі документи, надані до департаменту освіти, відтак до Міністерства освіти. І фактично до 19 червня, як це зазначено у законі, всі документи для наших випускників були виготовлені. Ми з керівниками закладів цю ситуацію обговорили, детально все пояснили, вони провели всі процедури щодо введення в реєстри нових назв закладів освіти. І всі документи вже в понеділок, 22 червня, були у департаменті освіти. У вівторок я вже їх отримала на руки і видала керівникам закладів освіти. Тому жодних термінів щодо вступу дітей у інші заклади освіти не порушено. Хто вчора отримав свої документи, хто отримує їх сьогодні (ми спілкувалися 24 червня – Авт.). Але питання щодо приведення мережі закладів освіти у відповідність до законодавства залишається відкритим. З цього приводу у нас зараз оголошено громадське обговорення. І я закликаю громадськість проявити активність у цьому питанні. Звертаю увагу на те, що законодавство висуває до засновника різні вимоги. І засновник, приймаючі рішення, має бути виваженим стосовно своєї фінансової спроможності, якщо під тиском громадськості ці закладі будуть залишені в тому статусі, в якому вони перебувають на сьогоднішній день.
– Тож виходить, що довелося у стислі терміни перейменовувати заклади, щоб мати змогу надати дітям документи?
– Так, це ми почали робити у травні. Чи наприкінці квітня. Але дуже оперативно довелося працювати. Питання торкнулося чотирьох закладів освіти – у Мироному, Десантному та Вилковому, де їх два. До речі, є така практика, коли дітям на випускних вручають сертифікати чи вкладиші до атестатів. Діти дуже емоційні і можуть просто під час свята загубити документи. І один день – це не місяць. Ми затримали видачу документів лише на день, не видавши їх на випускному. Документи вже на руках, тож питання абсолютно не критичне. Лише стривожили громадськість.
– І останнє питання: прокоментуйте, будь ласка, інформацію щодо свого звільнення.
– Це було моє рішення ще у 2021 році, коли я йшла на цю посаду. Тоді я казала міському голові, що планую пропрацювати п’ять років – до 17 липня 2026 року. І піти на пенсію за віком. Я з 1998 року на керівній посаді. І моя сім’я не знає, хто така мама чи бабуся. Знають тільки Аллу Ярославівну. Тому хочу трохи перезавантажитися. Про це я повідомила і керівництво громади, і керівників закладів освіти. Не кажу, що сидітиму вдома і варитиму борщі, хоча і це теж. Але трохи перезавантажюся і знову включуся в роботу. Зараз на посаду керівника відділу освіти міська рада шукає кандидата. Я зі свого боку завжди готова надати будь-яку допомогу цій людині. Той досвід, який я отримала, я його з собою не забираю, я ним поділюся будь з ким.
Діана ГЕРГІНОВА